2019 Asian Open Results

RESULTS: DAY 3 – FINALS – 04/05/2019

Bout 1: Female Atomweight 47.6 kg (105 lbs) Ayan Tursyn (Kazakhstan) d e f Ukilay Akhmetualikyzy (Kazakhstan) via Submission (Rear Naked Choke)  Round 1, 2:40

Bout 2: Female Strawweight 52.2 kg (115 lbs) Colleen Augustin (Malaysia) d e f Nurzhamal Sadykova (Kazakhstan) via TKO Round 2, 2:26

Bout 3: Female Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Alish Smith (Australia) d e f HUIHUA NI (China) via Unanimous Decision Round 3 (29-28, 30-27, 30-27)

Bout 4: Female Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) GUANGMEI HAN (China) vs Sora Rakhmonova (Kazakhstan) ruled a Unanimous Draw Round 3 (30-26, 29-27, 30-26)

Bout 5: Female Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Talshyn Zhumatayeva (Kazakhstan) d e f Antonina Kotlyarevskaya (Kazakhstan) via Split Decision Round 3 (29-28, 29-28, 28-29)

Bout 6: Male Strawweight 52.2 kg (115 lbs) Bagdat Zhubanysh (Kazakhstan) d e f Yerulan Kabdulov (Kazakhstan) via Submission (Armbar)  Round 2, 1:28

Bout 7: Male Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Mansur Magomedov (Bahrain) d e f Adilkhan Ayazbayev (Kazakhstan) via Split Decision Round 3 (28-29, 30-27, 30-27)

Bout 8: Male Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Olzhas Moldagaliyev (Kazakhstan) d e f Dastan Amangeldy (Kazakhstan) via Submission (Rear Naked Choke)  Round 3, 2:31

Bout 9: Male Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Anatoliy Zolotykh (Kazakhstan) d e f Elaman Shalkimbekov (Kazakhstan) via Split Decision Round 3 (29-28, 29-28, 27-30)

Bout 10: Male Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Shamil Gimbatov (Bahrain) d e f Neimat Assadov (Kazakhstan) via Split Decision Round 3 (29-28, 30-27, 28-29)

Bout 11: Male Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Aidyn Tolepbayev (Kazakhstan) d e f Talor Wetere (New Zealand) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-27, 29-28)

Bout 12: CANCELLED BOUT: Male Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Madi Dosmukhametov (Kazakhstan) d e f Ramazan Gitinov (Bahrain) via Forfeit

Bout 13: Male Light Heavyweight 93 kg (205 lbs) Magomed Gadzhiiasulov (Bahrain) d e f Serik Abirov (Kazakhstan) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 29-28, 30-27)

Bout 14: Male Heavyweight 120.2 kg (265 lbs) Shamil Gaziev (Bahrain) d e f Bachir Ricardo (Lebanon) via TKO Round 1, 1:04

Bout 15: Male Super Heavyweight 300 kg (661 lbs) pasha kharkhachaev (Bahrain) d e f Rassul Khatayev (Kazakhstan) via TKO Round 1, 3:00

RESULTS: DAY 2 – 03/05/2019

Bout 1: Female Strawweight 52.2 kg (115 lbs) Colleen Augustin (Malaysia) d e f Shynar Zhussipova (Kazakhstan) via TKO Round 2, 2:00

Bout 2: Female Atomweight 47.6 kg (105 lbs) Ayan Tursyn (Kazakhstan) d e f Amirah Makhtar (Malaysia) via TKO Round 1, 1:45

Bout 3: Female Flyweight 56.7 kg (125 lbs) HUIHUA NI (China) d e f Tolkyn Daurenbekova (Kazakhstan) via TKO Round 1, 1:40

Bout 4: Female Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Antonina Kotlyarevskaya (Kazakhstan) d e f Nitchanan Tubsai (Thailand) via TKO Round 2, 2:46

Bout 5: Male Strawweight 52.2 kg (115 lbs) Bagdat Zhubanysh (Kazakhstan) d e f Brandon Tang (Malaysia) via Submission (Triangle Choke)  Round 1, 2:31

Bout 6: Male Strawweight 52.2 kg (115 lbs) Yerulan Kabdulov (Kazakhstan) d e f Isa Aldoy (Bahrain) via Submission (Head and Arm Choke)  Round 1, 1:25

Bout 7: Male Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Adilkhan Ayazbayev (Kazakhstan) d e f Mohammed Almuamari (Bahrain) via Split Decision Round 3 (28-29, 30-27, 29-28)

Bout 8: Male Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Mansur Magomedov (Bahrain) d e f Darkhan Umirbekov (Kazakhstan) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 29-28, 30-27)

Bout 9: Male Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Dastan Amangeldy (Kazakhstan) d e f Magomed Idrisov (Bahrain) via Unanimous Decision Round 3 (29-28, 29-28, 29-28)

Bout 10: Male Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Olzhas Moldagaliyev (Kazakhstan) d e f Ali Yaqoob (Bahrain) via Unanimous Decision Round 3 (29-28, 29-28, 29-28)

Bout 11: Male Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Elaman Shalkimbekov (Kazakhstan) d e f YUNFENG LI (China) via Unanimous Decision Round 3 (29-28, 30-27, 30-27)

12: CANCELLED BOUT: Male Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Anatoliy Zolotykh (Kazakhstan) VS Sarun Rosruen (Thailand) – Rosruen failed medical

Bout 13: Male Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Shamil Gimbatov (Bahrain) d e f Mazhit Sardarov (Kazakhstan) via Unanimous Decision Round 3 (30-26, 29-27, 30-26)

Bout 14: Male Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Neimat Assadov (Kazakhstan) d e f Yousif Sayyar (Bahrain) via Submission (Rear Naked Choke)  Round 1, 1:29

Bout 15: Male Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Aidyn Tolepbayev (Kazakhstan) d e f Cody Barnwell (Australia) via Unanimous Decision Round 3 (29-28, 30-27, 30-27)

Bout 16: Male Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Talor Wetere (New Zealand) d e f Abbas Khan (Bahrain) via Submission (Rear Naked Choke)  Round 2, 1:39

Bout 17: Male Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Ramazan Gitinov (Bahrain) d e f Aleksandr Val (Kazakhstan) via Unanimous Decision Round 3 (30-26, 30-25, 30-26)

Bout 18: Male Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Madi Dosmukhametov (Kazakhstan) d e f Abdulrahman Alhasan (Bahrain) via TKO Round 1, 1:49

Bout 19: Male Light Heavyweight 93 kg (205 lbs) Magomed Gadzhiiasulov (Bahrain) d e f Zelemkhan Khumaidov (Kazakhstan) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 20: Male Light Heavyweight 93 kg (205 lbs) Serik Abirov (Kazakhstan) d e f thatchai tariya (Thailand) via Submission (Ankle Lock)  Round 1, 0:45

Bout 21: Male Heavyweight 120.2 kg (265 lbs) Bachir Ricardo (Lebanon) d e f Alexandr Dya (Kazakhstan) via KO Round 1, 1:09

Bout 22: Male Heavyweight 120.2 kg (265 lbs) Shamil Gaziev (Bahrain) d e f Eldar Kudarov (Kazakhstan) via TKO Round 1, 1:16

RESULTS: DAY 1 – 02/05/2019

Bout 1: Male Strawweight 52.2 kg (115 lbs) Brandon Tang (Malaysia) d e f Ebrahim Darwish (Bahrain) via Unanimous Decision Round 3, 3:00 (29-27, 29-28, 29-28)

Bout 2: Male Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Mohammed Almuamari (Bahrain) d e f Jirayus Chulak (Thailand) via Unanimous Decision Round 3, 3:00 (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 3: Male Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Adilkhan Ayazbayev (Kazakhstan) d e f TIANHAO FENG (China) via Submission (Rear Naked Choke)  Round 1, 1:28

Bout 4: CANCELLED BOUT: Male Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Mansur Magomedov (Bahrain) Advances over Muhammad Mokaev (United Kingdom) due to Medical Examination Failed

Bout 5: Male Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Darkhan Umirbekov (Kazakhstan) d e f Onnik Simon Misissian (Lebanon) via Submission (Head and Arm Choke)  Round 1, 1:00

Bout 6: Male Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Magomed Idrisov (Bahrain) d e f SIRIROT SINCHAITAN (Thailand) via Submission (Rear Naked Choke)  Round 1, 2:02

Bout 7: Male Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Dastan Amangeldy (Kazakhstan) d e f phasit supharojdilok (Thailand) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 8: Male Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Olzhas Moldagaliyev (Kazakhstan) d e f Viroj Wanram (Thailand) via TKO Round 2, 0:46

Bout 9: Male Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Ali Yaqoob (Bahrain) d e f Narupon Plodpai (Thailand) via Submission (Guillotine Choke)  Round 1, 0:39

Bout 10: Male Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Elaman Shalkimbekov (Kazakhstan) d e f Abdulmanap Magomedov (Bahrain) via Unanimous Decision Round 3 (29-28, 29-28, 29-28)

Bout 11: Male Featherweight 65.8 kg (145 lbs) YUNFENG LI (China) d e f Pokpong Malapetch (Thailand) via TKO Round 1, 0:21

Bout 12: Male Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Anatoliy Zolotykh (Kazakhstan) d e f PRACH BUAPA (Thailand) via TKO Round 1, 0:21

Bout 13: Male Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Sarun Rosruen (Thailand) d e f FUYAO LI (China) via Disqualification Round 2, 0:06

Bout 14: Male Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Mazhit Sardarov (Kazakhstan) d e f Chayut Rojanakat (Thailand) via TKO Round 1, 1:44

Bout 15: Male Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Neimat Assadov (Kazakhstan) d e f Joe Aouad (Lebanon) via Submission (Armbar)  Round 1, 2:46

Bout 16: Male Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Yousif Sayyar (Bahrain) d e f Alex Blin (Thailand) via Submission (Armbar)  Round 1, 1:16

Bout 17: Male Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Cody Barnwell (Australia) d e f XXX TANGHESI (China) via TKO Round 2, 1:37

Bout 18: Male Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Aidyn Tolepbayev (Kazakhstan) d e f Murad Guseinov (Bahrain) via Unanimous Decision Round 3 (29-26, 29-26, 29-26)

Bout 19: Male Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Abbas Khan (Bahrain) d e f Corey Reeves (Australia) via Unanimous Decision Round 3 (29-28, 29-28, 30-27)

Bout 20: Male Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Talor Wetere (New Zealand) d e f Zhan Kenzhebayev (Kazakhstan) via Split Decision Round 3 (29-28, 28-29, 29-28)

Bout 21: Male Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Ramazan Gitinov (Bahrain) d e f Sola Axel (France) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 29-28, 29-28)

Bout 22: Male Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Aleksandr Val (Kazakhstan) d e f Balakrishna Patange (India) via TKO Round 1, 1:55

Bout 23: Male Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Madi Dosmukhametov (Kazakhstan) d e f Vaibhav Shetty (India) via Submission (Guillotine Choke)  Round 1, 1:01

Bout 24: CANCELLED BOUT: Male Heavyweight 120.2 kg (265 lbs) Alexandr Dya (Kazakhstan) advances over Maksat Musabaev (Kyrgyzstan) due to Medical Examination Failed

Bout 25: Male Heavyweight 120.2 kg (265 lbs) Shamil Gaziev (Bahrain) d e f Tsan Nieng Khai (Malaysia) via TKO Round 2, 2:59