2017 Euros Championships Results

[heading]2017 Euros Championships Results[/heading]

OFFICIAL RESULTS – DAY 5 FINALS: 2ND APRIL 2017

Bout 1: Male Super Heavyweight (+265lbs): Irman Smajic (Sweden) def Atanas Krastanov (Bulgaria) Via Verbal Submission Round 2 0:11

Bout 2: Female Strawweight (-115lbs): Fannie Redman (Sweden) def Anna Astvik (Sweden) via Unanimous decision

Bout 3: Male Flyweight (-125lbs): Sanan Safrli (Azerbaijan) def Nikolay Ivaylov (Bulgaria) Via Triangle Choke Round 1 1:44

Bout 4: Female Bantamweight (-135lbs): Cornelia Holm (Sweden) def Manon Fiorot (France) via Unanimous decision.

Bout 5: Male Bantamweight (-135lbs): Adam Amarasinghe (UK) def Mario Moreno (Portugal) via Unanimous Decision

Bout 6: Female Flyweight (-125lbs): Alexandra Kovacs (Hungary) def Anette Osterberg (Finland) Via Split decision

Bout 7: Male Featherweight (-145lbs):Delyan Georgiev (Bulgaria) def Borislav Angelov via Unanimous decision

Bout 8: Female Lightweight (-155lbs): Ofelia Nikolaeva (Bulgaria) def Sanna Hyytiäinen (Finland) via Unanimous decision

Bout 9: Male Lightweight (-155lbs): Ferdun Osmanov (Bulgaria) def Tobias Harila (Sweden) via Unanimous decision

Bout 10: Male Welterweight (-170lbs): Nikolay Nikolov (Bulgaria) def Oskar Biller (Sweden) via Unanimous Decision

Bout 11: Male Middleweight (-185lbs): Dario Bellandi (Italy) def Khaled Laallam (Sweden) via Unanimous decision

Bout 12: Male Light Heavyweight (-205lbs): Anton Turkalj (Sweden) def Kubaibergen Toleubayev (Kazakhstan) via Triangle choke Round 3 2:22

Bout 13: Male Heavyweight (-265lbs): Daniel Galabarov (Bulgaria) def Daniel Yankov (Bulgaria) via Kimura Round 2 1:54

OFFICIAL RESULTS – DAY 4 SEMI-FINALS: 1st APRIL 2017

Bout 1: Female Strawweight (-115lb): Anna Astvik (Sweden) def Sara Cova (Mexico) via Unanimous decision.

Bout 2: Female Strawweight (-115lb): Fannie Redman (Sweden) def Antoniya Kalacheva (Bulgaria) Via TKO Round 1 1:52

Bout 3: Female Flyweight (-125lb):Anette Österberg (Finland) def Anja Saxmark (Sweden) via Split decision.

Bout 4: Female Flyweight (-125lb): Alexandra Kovacs (Hungary) def Ilaria Norcia (Italy) Via Unanimous decision.

Bout 5: Female Bantam weight (-135lb): Cornelia Holm (Sweden) def Arziko Bregu (Italy) via Rear naked choke Round 3 1:59

Bout 6: Female Bantam weight (-135lb): Manon Fiorot (France) def EvaMy Persson (Sweden) via Unanimous decision.

Bout 7: Female Lightweight (-155lb): Ofelia Nikolaeva (Bulgaria) def Nora Nagy (Hungary) Via TKO Round 2 2:45

Bout 8: Male Flyweight (-125lb): Nikolay Ivaylov (Bulgaria) def Hussain Abdulla (Bahrain) via Split Decision

Bout 9: Male Flyweight (-125lb): Sanan Safarli (Azerbaijan) def Berik Shinaliyev (Kazakhstan) via Split Decision

Bout 10: Male Bantam (-135lb): Adam Amarasinghe (UK) def Marco Zannetti (Italy) Via Unanimous Decision

Bout 11: Male Bantam (-135lb): Mario Moreno (Portugal) def Daryl Clarke (Ireland) via Rear naked choke Round 1 2:45

Bout 12: Male Featherweight (-145lb): Borislav Angelov (Bulgaria) def Hoger Salih (Sweden) via Unanimous decision

Bout 13: Male Featherweight (-145lb): Delyan Georgiev (Bulgaria) def Eemil Kurhela (Finland) via Unanimous decision

Bout 14: Male Lightweight (-155lb): Ferdun Osmanov (Bulgaria) def Ziiad Sadaily (Russia) Via 4th round extension due to a draw in round 3rd

Bout 15: Male Lightweight (-155lb): Tobias Harila (Sweden) def Iordan Marinov (Bulgaria) via TKO Round 3 2:09

Bout 16: Male Welterweight (-170lb): Nikolay Nikolov (Bulgaria) def Axel Karlsson (Sweden) via Unanimous decision

Bout 17: Male Welterweight (-170lb): Oskar Biller (Sweden) def Jokhar Taimuskhanov (Kazakhstan) via Rear naked choke Round 1 1:14

Bout 18: Male Middleweight (-185lb): Khaled Laallam (Sweden) def Florian Aberger (Austria) via Unanimous decision

Bout 19: Male Middleweight (-185lb): Dario Bellandi (Italy) def Heytham Rabhi via Guillotine choke Round 2 2:47

Bout 20: Male Light Heavyweight (-205lb): Anton Turkalj (Sweden) def Pawel Zakrzewski via Stoppage by advice from the Doctor/TKO Round 1 0:23

Bout 21: Male Heavyweight (-265lb): Daniel Galabarov (Bulgaria) def Berat Berisha (Norway) via Majority Decision

Bout 22: Male Heavyweight (-265lb): Daneil Yankov (Bulgaria) def Daniele Matiddi (Italy) Via TKO Round 1 1:46

Bout 23: Male Super Heavyweight (+265lb):Irman Smajic (Sweden) def Marcin Kalata (Poland) via (choke) Mother’s Milk Round 2 2:33

Bout 24: Male Super Heavyweight (+265lb): Atanas Krastanov (Bulgaria) def Matias Anttila (Finland) via TKO Round 3 1:31

OFFICIAL RESULTS – DAY 3: 31st MARCH 2017

Bout 1: Female Flyweight (-125lbs): Anja Saxmark (Sweden) def Beckie Ainscough (UK) via Rear Naked choke Round 3 1:24

Bout 2: Female Bantamweight (-135lbs): EvaMy Persson (Sweden) def Chamia Chabbi (Finland) via Armbar Round 2 2:1

Bout 3: Male Flyweight (-125lbs): Hussain Abdulla (Bahrain) def David Fogarty (Ireland) Via Unanimous Decision

Bout 4: Male Flyweight (-125lbs): Nikolay Ivaylov (Bulgaria) def Dennis Ryden (Sweden) via Triangle choke round 2 2:17

Bout 5: Male Flyweight (-125lbs): Sanan Safarli (Azerbaijan) def Roland Yacoubian (Lebanon) via Unanimous Decision

Bout 6: Male Flyweight (-125lbs): Berik Shinaliyev (Kazakhstan) def Dylan Kennedy (Ireland) via Unanimous decision

Bout 7: Male Bantamweight (-135lbs): Marco Zannetti (Italy) def Stefanos Kyriakides via Guillotine choke Round 2 0:59

Bout 8: Male Bantamweight (-135lbs): Adam Amarasinghe (UK) def Darren oBrian (Ireland) via Unanimous decision

Bout 9: Male Bantamweight (-135lbs): Mario Moreno (Portugal) def Rostislav Raichev (Bulgaria) via Triangle choke round 2
1:57

Bout 10: Male Bantamweight (-135lbs): Daryl Clarke (Ireland) def Florian Doskja (Albania) via Split decision

Bout 11: Male Featherweight (-145lbs): Hoger Salih (Sweden) def Austin Lynch (Ireland) via Unanimous decision

Bout 12: Male Featherweight (-145lbs):Delyan Georgiev (Bulgaria) def Jack Maguire via Unanimous decision

Bout 13: Male Featherweight (-145lbs): Eemil Kurhela (Finland) def Gerhard Corr (Northern Ireland) via Unanimous decision

Bout 14: Male Lightweight (-155lbs): Ferdun Osmanov (Bulgaria) def Jonathan Ortega (Mexico) via Unanimous decision

Bout 15: Male Lightweight (-155lbs): Ziiad Sadaily (Russia) def Scott Harvey (Ireland) via Armbar Round 1 1:21

Bout 16: Male Lightweight (-155lbs):Tobias Harila (Sweden) def Ciaran Clarke (Ireland) via KO Round 2 2:56

Bout 17: Male Lightweight (-155lbs): Iordan Marinov (Bulgaria) def José Teixeira (Luxembourg) via Unanimous decision

Bout 18: Male Welterweight (-170lbs): Nikolay Nikolov (Bulgaria) def Isakov Issa (Belgium) Via Split decision

Bout 19: Male Welterweight (-170lbs): Axel Karlsson (Sweden) def Alex Elsey (UK) via Unanimous decision

Bout 20: Male Welterweight (-170lbs): Oskar Biller (Sweden) def Dawid Zan (Poland) via Unanimous decision

Bout 21: Male Welterweight (-170lbs): Jokhar Taimuskhanov (Kazakhstan) def Henri Dimitri (France) due to injuries before the
bout

Bout 22: Male Middleweight (-185lbs): Khaled Laallam (Sweden) def Valeri Atanasov (Bulgaria) via Unanimous decision

Bout 23: Male Middleweight (-185lbs): Florian Aberger (Austria) def Balázs Kárászi (Hungary) via Unanimous decision

Bout 24: Male Middleweight (-185lbs): Heytham Rabhi (Sweden) def Rusi Minev via Armbar Round 2 0:53

Bout 25: Male Middleweight (-185lbs): Dario Bellandi (Italy) def Tom Crosby (UK) via Split decision

Bout 26: Male Light Heavyweight (-205lbs): Pawel Zakrzewski (Poland) def Hristo Bonchev (Bulgaria) via Unanimous decision.

Bout 27: Male Light Heavyweight (-205lbs): Anton Turkalj (Sweden) def Gabriele Bartoni (Italy) via Triangle choke Round 2
2:31

Bout 28: Male Light Heavyweight (-205lbs): Kudaibergen Toleubayev (Kazakhstan) def Christoffer Hillsjo (Sweden) via Unanimous Decision

Bout 29: Male Light Heavyweight (-205lbs): Imad Hoayek (Lebanon) def Doupona Dominic (Austria) via Split Decision

Bout 30: Male Heavyweight (-265lbs): Berat Berisha (Norway) def Lukasz Sniadecki (Austria) via KO Round 1 0:50

Bout 31: Male Heavyweight (-265lbs): Daniele Matiddi (Italy) def Scott Trelford (Northern Ireland) via Split Decision

Bout 32: Male Heavyweight (-265lbs): Daniel Yankov (Bulgaria) def Ion Grigore (Romania) via Unanimous decision

Bout 33: Super Heavyweight (+265lbs): Irman Smajic (Sweden) def Damian Visenjak (Austria) via TKO Round 1 2:19

OFFICIAL RESULTS – DAY 2: 30th MARCH 2017

Bout 1: Male Bantamweight (-135lbs). Stefanos Kyriakides (Cyprus) def Denislav Hadzhiev via a TKO in round 2 2.04

Bout 2: Male Bantamweight (-135lbs). Darren oBrien (Ireland) def Jack Corr (Northern Ireland) via Arm bar Round 2 2.49

Bout 3: Male Bantamweight (-135lbs). Adam Amarasinghe (UK) def Mahammad Aliyev (Azerbaijan) via Unanimous decision

Bout 4: Male Bantamweight (-135lbs). Mario Moreno (Portugal) def Eddy Nassif (Lebanon) Via Unanimous Decision

Bout 5: Male Bantamweight (-135lbs). Daryl Clarke (Ireland) def Markus Jeskanen (Finland) via TKO round 1 1:49

Bout 6: Male Bantamweight (-135lbs). Florian Doskja (Albania) def Jack Antony Flanagan (UK) via Arm Bar round 3 2:36

Bout 7: Male Featherweight (-145lbs). Hoger Salih (Sweden) def Hamad Matter (Bahrain) via Judges decision round 4

Bout 8: Male Featherweight (-145lbs). Austin Lynch (Ireland) def Jorge Adrian (Mexico) via Unanimous decision.

Bout 9: Male Featherweight (-145lbs). Borislav Angelov (Bulgaria) def Ole Johnny Eriksen (Norway) via KO round 2 0:40

Bout 10: Male Featherweight (-145lbs). Anton Pugach (Portugal) def Brendon Elwell (UK) via Split decision

Bout 11: Male Featherweight (-145lbs). Delyan Georgiev (Bulgaria) def Kierandip Sahota (UK) via Unanimous decision.

Bout 12: Male Featherweight (-145lbs). Jack Maguire (Ireland) def Davide Baggieri (Italy) via Unanimous decision

Bout 13: Male Featherweight (-145lbs). Eemil Kurhela (Finland) def Maher Hamed (Bahrain) via Guillotine choke round 1 0:39

Bout 14: Male Featherweight (-145lbs). Gerard Corr (Northern Ireland) def Tobias Bolin (Sweden) via KO round 1 1:52

Bout 15: Male Lightweight (-155lbs). Ferdun Osmanov (Bulgaria) def Benjamin Charles Robson (UK) via Unanimous decision.

Bout 16: Male Lightweight (-155lbs). Jonathan Ortega def Campanella Mahio (France) via Technical submission round 3 2:01

Bout 17: Male Lightweight (-155lbs). Scott Harvey (Ireland) def Ermal Hadribeaj (Albania Via Unanimous decision

Bout 18: Male Lightweight (-155lbs). Ziiad Sadaily (Russia) def Nayef Fikey (Bahrain) via Unanimous decision

Bout 19: Male Lightweight (-155lbs). Tobias Harila (Sweden) def Sydykie Derman (Russia) via Via KO round 2 1:44

Bout 20: Male Lightweight (-155lbs). Ciaran Clarke (Ireland) def Gonçalo Formiga (Portugal) via Rear Naked Choke round 1 1:32

Bout 21: Male Lightweight (-155lbs). José Teixeira (Luxembourg) def Francesco Spinola (Italy) via Knee Bar round 1 1:21

Bout 22: Male Lightweight (-155lbs). Iordan Marinov (Bulgaria) def Wolf Gerhartinger (Austria) via Rear naked choke round 1 1:43

Bout 23: Male Lightweight (-170lbs). Isakov Issa (Belgium) def Andreas Lødøen (Norway) via Unanimous decision

Bout 24: Male Lightweight (-170lbs). Axel Karlsson (Sweden) def Tokoudagba Jonathan (France) via Unanimous decision

Bout 25: Male Lightweight (-170lbs). Alex Elsey (UK) def Gabriele Varesano (Italy) via Triangle choke round 3 1:14

Bout 26: Male Lightweight (-170lbs). Dawid Zan (Poland) def Gianluigi Ventoruzzo (Italy) Via Split Decision

Bout 27: Male Lightweight (-170lbs). Oskar Billar (Sweden) def Jesse Liljeberg (Finland) via Unanimous Decision

Bout 28: Male Lightweight (-170lbs). Henri Dimitri (France) def Ventsislav Ivanov (Bulgaria) Via Unanimous Decision

Bout 29: Male Lightweight (-170lbs). Jokhar Taimuskanov (Kazakhstan) def Vitalij Boev (Germany) via Arm Bar round 1 0:35

Bout 30: Male Middleweight (-185lbs). Balázs Kárászi (Hungary) def Vaclav Holota (Czech Republic) via Triangle choke round 2 2:59

Bout 31: Male Middleweight (-185lbs). Dario Bellandi (Italy) def Mario Kainz (Austria) Via KO Round 1 1:25

Bout 32: Light Heavyweight (-205lbs). Kudaibergen Toleubayev (Kazakhstan) def Mario Alberto Hernandez Perez (Mexico) via Round

OFFICIAL RESULTS – DAY 1: 29th MARCH 2017

Bout 1: Men’s Lightweight (-155lbs). Benjamin Charles Robson (UK) def Andreas Endrerud (Norway) via Triangle Choke in the round 2, 2:05

Bout 2: Men’s Lightweight (-155lbs). Jonathan Ortega (Mexico) def Lajos Horvath (Hungary) via TKO in the Round 3, 1.46

Bout 3: Men’s Lightweight (-155lbs). José Teixeira (Luxembourg) def Cameron Clarke (UK) via a Unanimous Decision

Bout 4: Men’s Welterweight (-170lbs). Wladislaw Keilbach (Germany) def Milton Mateus (Portugal) via TKO in round 3, 1:37

Bout 5: Men’s Welterweight (-170lbs). Isakov Issa (Belgium) def Niko Skonbäck (Finland) via Unanimous Decision

Bout 6: Men’s Welterweight (-170lbs). Tokoudagba Jonathan (France) def Akos Tarnok (Hungary) via a Rear Naked Choke, in round 1, 2:23

Bout 7: Men’s Welterweight (170lbs). Alex Elsey (UK) def Kamil Czyżewski (Poland) via a Rear Naked Choke, round 3, 2:26

Bout 8: Men’s Welterweight (-170lbs). Jokhar Taimuskhanov (Kazakhstan) def Jørgen Indsetviken (Norway) via North South Choke, round 1 1:36

Bout 9: Men’s Featherweight (-145lbs). Delyan Georgiev (Bulgaria) def Elias Dagher (Lebanon) via Unanimous Decision