2017 Asian Open Results

2017 Asian Open Results

DAY 4 – FINALS (16/6/17)

Bout 1. Strawweight – Hannah Scoggins (USA) defeated Ayan Tursyn (Kazakhstan) via Referee stoppage (TKO – strikes) at 1:49 Round 2
Referee Lassi Minkkinen

Bout 2. Flyweight – Gabriella Ringblom (Sweden) defeated Anja Saxmark (Sweden) via Unanimous Decision
Referee Mikko Aaltonen

Bout 3. Flyweight –Yernaz Mussabek (Kazakhstan) defeated Josh Neale (UK) via submission (Teepee Choke) at 2:24 Round 2
Referee Sharif Bapu

Bout 4. Bantamweight – Olzhas Moldagaliyev (Kazakhstan) defeated Renato Vidovic (Sweden) via Unanimous Decision
Referee Prasad Gaitonde

Bout 5. Featherweight – Abdulmanap Megomedov (Russia) defeated Bekzat Zhassiya (Kazakhstan) via Unanimous Decision
Referee Gerd Richter

Bout 6. Lightweight – Tobias Harila (Sweden) defeated Benjamin Charles Robson (UK) via Referee stoppage (TKO – strikes) at 1:25 Round 3
Referee Doug Burch

Bout 7. Welterweight – Zhan Kenzhebayev (Kazakhstan) defeated Alex Sadovski (Belarus) via Referee stoppage (TKO – strikes) at 1:32 Round 2
Referee Paulo De Oliveira

Bout 8. Middleweight – Heytham Rabhi (Sweden) defeated Joseph Luciano (Australia) via Referee stoppage (TKO – headkick/strikes) at 24 seconds Round 2
Referee Neil Swailes

Bout 9. Light Heavyweight – Imad Hoayek (Lebanon) defeated Anton Turkalj (Sweden) via Split Decision
Referee Howie Booth

Bout 10. Heavyweight – Irman Smajic (Sweden) defeated Chaddad Alexandre (Lebanon) via Referee stoppage (TKO) at 1:57 Round 1
Referee Cameron Quinn

DAY 3 – SEMI-FINALS (15/6/17)

Bout 1. Strawweight – Ayan Tursyn (Kazakhstan) defeated Amirah Makhtar (Malaysia) via Referee stoppage (TKO) at 59 seconds of Round 3
Referee Lassi Minkkinen

Bout 2. Flyweight – Gabriella Ringblom (Sweden) defeated Jihin Redzuan (Malaysia) via Unanimous Decision
Referee Gerd Richter

Bout 3. Flyweight – Anja Saxmark (Sweden) defeated Alish Smith (Australia) via submission (Rear Naked Choke) at 1:56 Round 1
Referee Doug Burch

Bout 4. Flyweight – Josh Neale (UK) defeated Roland Yacoubian (Lebanon) via submission (Von Flue Choke) at 45 seconds of Round 3
Referee Cameron Quinn

Bout 5. Flyweight – Yernaz Mussabek (Kazakhstan) defeated Hussain Abdulla (Bahrain) via submission (Triangle Arm Bar) at 1:24 Round 1
Referee Howie Booth

Bout 6. Bantamweight – Renato Vidovic (Sweden) defeated Zhen Teng Lim (Singapore) via Unanimous Decision
Referee Prassad Gaitonde

Bout 7. Bantamweight – Olzhas Moldagaliyev (Kazakhstan) defeated Raf Voza (UK) via submission (Rear Naked Choke) at 2:46 Round 1
Referee Mikko Aaltonen

Bout 8. Featherweight – Bekzat Zhassiya (Kazakhstan) defeated Daniel Schalander (Sweden) via Unanimous Decision
Referee Neil Swailes

Bout 9. Lightweight – Tobias Harila (Sweden) defeated Jokhar Taimuskanov (Kazakhstan) via Referee stoppage (K.O) at 37 seconds Round 1
Referee Sharif Bapu

Bout 10. Lightweight – Benjamin Charles Robson (UK) defeated Nayef Fikey (Bahrain) via submission (Triangle Choke) at 1:14 Round 1
Referee Lassi Minkkinen

Bout 11. Welterweight – Zhan Kenzhebayev (Kazakhstan) defeated Axel Karlsson (Sweden) via Split Decision
Referee Gerd Richter

Bout 12. Welterweight – Alex Sadovski (Belarus) defeated Abbas Khan (Bahrain) via submission (arm-in-guillotine) at 1:28 Round 1
Referee Cameron Quinn

Bout 13. Middleweight – Heytham Rabhi (Sweden) defeated Sam Lawson (Australia) via submission (Triangle Choke) at 1:01 Round 2
Referee Doug Burch

Bout 14. Middleweight – Joseph Luciano (Australia) defeated Meirambek Demeubayev (Kazakhstan) via Unanimous Decision
Referee Mikko Aaltonen

Bout 15. Light Heavyweight – Anton Turkalj (Sweden) defeated Jing Yi Chong (Malaysia) via Unanimous Decision
Referee Howie Booth

Bout 16. Light Heavyweight – Imad Hoayek (Lebanon) defeated Kudaibergen Toleubayev (Kazakhstan) via Split Decision
Referee Paulo De Oliveira

Bout 17. Heavyweight – Chaddad Alexandre (Lebanon) defeated Vishal Surendra Bhardwaj (India) via Referee stoppage (TKO) at 1:58 Round 1
Referee Neil Swailes

DAY 2, (14/6/17)

Bout 1. Flyweight – Yernaz Mussabek (Kazakhstan) defeated Siddiq Bin Madmood (India) via submission (Teepee choke) at 37 seconds of Round 1.
Referee Howie Booth.

Bout 2. Bantamweight – Zhen Teng Lim (Singapore) defeated Hyungwoo Hyun (Korea) via Unanimous Decision.
Referee Sharif Bapu.

Bout 3. Bantamweight – Olzhas Moldagaliyev (Kazakhstan) defeated Jean Alexander Romano (Australia) via Unanimous Decision.
Referee Gerd Richter.

Bout 4. Featherweight – Daniel Schalander (Sweden) defeated Kim Jinjae (Korea) via Referee stoppage (TKO) due to strikes at 1:33 Round 1.
Referee Doug Burch.

Bout 5. Featherweight – Bekzat Zhassiya (Kazakhstan) defeated Katsuaki Aoyagi (China) via Unanimous Decision.
Referee Neil Swales.

Bout 6. Featherweight – Junior Faatui (Australia) defeated Ho Shun Lin (China) via Unanimous Decision.
Referee Paulo De Oliveira.

Bout 7. Featherweight – Abdulmanap Magomedov (Russia) defeated Jakub Tichota (Czech Republic) via Referee stoppage (TKO) due to strikes at 1:34 Round 2.
Referee Mikko Aaltonen.

Bout 8. Lightweight – Jokhar Taimuskhanov (Kazakhstan) defeated Eli Zgheib (Lebanon) via submission (Darce Choke) at 1:44 Round 1
Referee Gerd Richter.

Bout 9. Welterweight – Axel Karlsson (Sweden) defeated Vadim Huk (Belarus) via Unanimous Decision.
Referee Neil Swales.

Bout 10. Welterweight – Zhan Kenzhebayev (Kazakhstan) defeated Radek Dusil (Czech Republic) via submission (Triangle Choke) at 2:14 Round 1.
Referee Doug Burch.

Bout 11. Welterweight – Alex Sadovski (Belarus) defeated David Velisek (Czech Republic) via submission (Ankle lock) at 1:17 Round 1.
Referee Cameron Quinn.

Bout 12. Welterweight – Abbas Khan (Bahrain) defeated Cody Barnwell (Australia) via Unanimous Decision.
Referee Lassi Minkkinen.

DAY 1 (13/6/17)

Bout 1. Featherweight – Juniior Faatui (Australia) defeated Charles Lew (Singapore) via Split
Decision.
Referee Lassi Minkkinen

Bout 2. Featherweight – Jakub Tichota (Czech Republic) defeated Jakhar Shapkhatov (Kazakhstan) via Unanimous Decision.
Referee Gerd Richter

Bout 3. Welterweight – Zhan Kenzhebayev (Kazakhstan) defeated Jace Law (Malaysia) via Unanimous Decision
Referee Doug Burch

Bout 4. Middleweight – Sam Lawson (Australia) defeated Michal Novak (Czech Republic) via Rear Naked Choke at 1:49 of Round 2.
Referee Cameron Quinn

Bout 5. Middleweight – Joseph Luciano (Australia) defeated Hsiang Liao (China) via Rear Naked Choke at 1:57 of Round 3.
Referee Howie Booth

Bout 6. Middleweight – Meirambek Demeubayev (Kazakhstan) defeated Daniel Karisson (Sweden) via Referee TKO at 2:28 of Round 2.
Referee Mikko Aaltonen

Bout 7. Light Heavyweight – Pavel Pahomenko (Belarus) defeated Jing Yi Chong (Malaysia) via Doctor stoppage (accidental clash of heads) at 0:12 of Round 2
Referee Paulo De Oliveira

Bout 8. Light Heavyweight – Imad Hoayek (Lebanon) defeated Robin Larsson (Sweden) via submission (Arm Bar) at 1:57 of Round 1.
Referee Neil Swales

International Mixed
Martial Arts Federation
All Rights Reserved
Copyright © 2021
Contact Us
Sign up for Updates
Privacy Policy