Skip to content

2021 IMMAF Youth MMA World Championships – Athletes List by Weight Division

2021 IMMAF Youth MMA World Championships – Athletes List by Weight Division

PROVISIONAL LIST – 1 JULY 2021*

Please note that this is a provisional entries list dated 1-07-21, with all registered athletes subject to clearance by IMMAF. The finalised lists will be published after the Tournament Draw.

MEN’S YOUTH A: 16-17 YEAR OLDS (U18s)

MEN’S YOUTH A STRAWWEIGHT 52.2KG (115LBS)

Ali Amangaliyev – Kazakhstan
Ben Mahon – Ireland
Daniil Zheliaskov – Ukraine
Enes Mihaylov – Bulgaria
Ilyar Imetov – Kazakhstan
Kurban Ibragimov – Russia
Mansur Batiev – Russia
Nikita Zelinskyi – Ukraine
Umed Mahmadiev – Tajikistan

MEN’S YOUTH A FLYWEIGHT 56.7KG (125LBS)

Abdul-Malik Siriev – Russia
Arsen Yeghiyan – Armenia
Bernardo Antonio Robles – United States
Cross Betzold – United States
Daniyar Shardarbekov – Kazakhstan
Doukan Kadir – Bulgaria
Flobater Fares – Ireland
Gancho Ivanov – Bulgaria
Ihor Makogin – Ukraine
Luke Williamson – Ireland
Madiyar Serikbay – Kazakhstan
Melyk Nagapetian – Ukraine
Mohamed Alsameea – Bahrain
Mohamed Bin Zaiman – Bahrain
Mukhammad Chataev – Russia
Patrik Kutil – Czech Republic
Sven Bodner – Germany

MEN’S YOUTH A BANTAMWEIGHT 61.2KG (135LBS)

Adil Shakar – Kazakhstan
Alex Keogh – Ireland
Alexandru Garoafa – Romania
Andrej Podhorsky – Slovakia
Cialam Dowdall – Ireland
David Ozmanyan – Russia
Denis Tundzher – Bulgaria
Eoghan Masoliver – Ireland
Filip Cingros – Czech Republic
Hamad Marhoon – Bahrain
Hamza Alhay – Bahrain
Ivar Sui – Estonia
Kadyrbek Shinbayev – Kazakhstan
Marek Kostak – Czech Republic
Merlin Madsen – Germany
Mokhammad Khaladov – Russia
Oleksii Kuzmytskyi – Ukraine
Omar Hussein – Finland
Rayan Merazi – Algeria
Simon Klein – Slovakia
Xander Ramirez – United States
Yurii Pasych – Ukraine

MEN’S YOUTH A FEATHERWEIGHT 65.8KG (145LBS)

Akzhol Balaborinov – Kazakhstan
Alberto Magris – Italy
Asla Järvinen – Finland
Bernie Ward – Ireland
Daniil Gorshkov – Russia
Darkhan Zhandosuly – Kazakhstan
Eetu Ekebom – Finland
Elie Medawar – Lebanon
Eoin Hennessy – Ireland
Filip Dvoracek – Czech Republic
Islam Mayralov – Russia
Ivan Yushchenko – Ukraine
Kritonas Panagi – Cyprus
Mert Avanas – Germany
Michal Kopas – Slovakia
Morgan Clements – Ireland
Petar Nedkov – Bulgaria
Roman Hudec – Slovakia
Roman Kurm – Estonia
Seth Galvin – United States
Slavka Holubjakova – Slovakia
Stefan Anculescu – Romania
Svetoslav Ivanov – Bulgaria
Vadym Kovalskyi – Ukraine

MEN’S YOUTH A LIGHTWEIGHT 70.3KG (155LBS)

Artem Sheshokin – Russia
Artur Miniev – Ukraine
Brian Blumfeldt – Estonia
Eduard Petrosyan – Armenia
Ivan Lisogorov – Russia
Kristiyan Kanev – Bulgaria
Madiyar Zhanomir – Kazakhstan
Mauro Marciano – Italy
Mykhailo Hryhorov – Ukraine
Patrik Turcani – Slovakia
Radostin Georgiev – Bulgaria
Rene Lai – Estonia
Yeldar Yerkassymov – Kazakhstan
Yotam Zohar – Israel

MEN’S YOUTH A WELTERWEIGHT 77.1KG (170LBS)

Billie Merreighn III – United States
Cotoanta Robert Mihai – Romania
Creata Bogdan George – Romania
Danil Kapustin – Russia
Danylo Dobrovolskyi – Ukraine
Giorgio Harfouche – Lebanon
Hod Maman – Israel
Ivan Lytvyn – Ukraine
Jordan Scully – Ireland
Justus Vesala – Finland
Max Lally – Ireland
Pyry Kiviluoma – Finland
Simon Nikitov – Bulgaria
Timur Lebedev – Russia
Viktor Cervinsky – Czech Republic
Yernar Bilimpazuly – Kazakhstan

MEN’S YOUTH A MIDDLEWEIGHT 83.9KG (185 LBS)

Dmitriy Korovin – Kazakhstan
Edhem Avdovic – Germany
Fionn O Rourke – Ireland
Igor Akhmatov – Kazakhstan
Islam Abdullaev – Russia
Ivan Poremchuk – Ukraine
Jose Vazquez lll – United States
Juho Suvanto – Finland
Maksym Selishchev – Ukraine
Marco Cardillo – Ireland
Mason Grindstaff – United States
Radomir Chovan – Slovakia
Yonatan Dozortsev – Israel
Zhandar Uzairov – Russia

MEN’S YOUTH A LIGHT HEAVYWEIGHT 93KG (205LBS)

Adlet Karimzhanov – Kazakhstan
Aleksandr Shepel – Russia
Daud Ayubov – Russia
Nikita Lyamin – Kazakhstan
Oleksandr Solovei – Ukraine

MEN’S YOUTH A HEAVYWEIGHT 120.2KG (265 LBS)

Aleksandar Aleksandrov – Bulgaria
Ilyas Saifulin – Kazakhstan
Matti Aurala – Finland
Shyngyz Tursunkhanov – Kazakhstan
Tommaso Trenta – Italy
Tymur Skrypnyk – Ukraine
Viacheslav Holenko – Ukraine

MEN’S YOUTH B: 14-15 YEAR OLDS (U16s)

MEN’S YOUTH B 40 KG (88LBS)

Artur Zhalov – Russia
Bahriddin Asliddini – Tajikistan
Denys Bohachov – Ukraine
Zaur Ilyasov – Russia

MEN’S YOUTH B 44 KG (97LBS)

Abubakar Zaitov – Russia
Alexander Mallot – United States
Danylo Ovcharuck – Ukraine
Georgiy Gudz – Ukraine
Halil Pirmagomedov – Russia
Rasmus Rintee – Finland

MEN’S YOUTH B 48 KG (106LBS)

Bogdan Chornei – Ukraine
Eyup Muhammed – Turkey
Ivan Melnik – Russia
Lennon Wade – Ireland
Mamed Abdulmezhidov – Russia
Omar Rodriguez Vazquez – United States

MEN’S YOUTH B 52 KG (115LBS)

Alan Sayidov – Russia
Alexander Ramirez – United States
Charlie Stone – Ireland
Gavin Mitchell – United States
Illia Sviatun – Ukraine
Ivelin Minev – Bulgaria
Karl Malone – Ireland
Khalid Khamzaev – Russia
Kyrylo Niegru – Ukraine
Medet Zhurayev – Kazakhstan
Otabek Rajabov – Tajikistan
Safialloh Mahmadali – Tajikistan

MEN’S YOUTH B 57 KG (126LBS)

Arsen Arakelian – Russia
Dmytryi Sovenok – Ukraine
Dragne Mihai Andrei – Romania
Evyatar Solan – Israel
James Weaver – United States
Jan Habijanic – Czech Republic
Matas Barkauskas – Lithuania
Mio Madsen – Germany
Nathan Flanagan – Ireland
Polat Mehmed – Bulgaria
Raffi Kalloghlian – Lebanon
Rene Vainiomäki – Finland
Sergey Sokolov – Russia
Tarik Setka – Germany
Vesko Mitev – Bulgaria

MEN’S YOUTH B 62 KG (137LBS)

Alessandro Mazza – Italy
Brandon Blake – Ireland
Delton Kaufmann – United States
Frantisek Zalud – Czech Republic
Karl Kandakji – Lebanon
Krasimir Nedkov – Bulgaria
Mannix Cermak – United States
Maxim Shirinov – Russia
Netanel Yadgarov – Israel
Sean Brazil – Ireland
Sergey Ghalayan – Armenia
Teodor Markov – Bulgaria
Vlad Iovenko – Ukraine
Vladyslav Kryshevych – Ukraine
Yahya Halloum – Lebanon
Yusup Kukaev – Russia

MEN’S YOUTH B 67 KG (148LBS)

Askhab Magamadov – Russia
Georgi Georgiev – Bulgaria
Ivan Parvanov – Bulgaria
Khurshed Qudratov – Tajikistan
Liam Benton – Australia
Milea Cristian Valentin – Romania
Magomed Saltakhanov – Russia
Robin Variku – Estonia
Ronald D Anderson III – United States
Tiziano Valerio Fusco – Italy
Vladyslav Tsuprenko – Ukraine
Yevhenii Kabanets – Ukraine

MEN’S YOUTH B 72 KG (159LBS)

Adilet Zhanysbek – Kazakhstan
Jesse James Jimenez – United States
Juan Velazquez-Martin – United States
Konstantin Popov – Russia
Kregor Paimets – Estonia
Loboda Stefan Alexandru – Romania
Tamerlan Dzaurov – Russia
Teodor Haneichuk – Ukraine
Veeti Kurhela – Finland
Vencislav Mihailov – Bulgaria
Yoav Kilstein – Israel

MEN’S YOUTH B 100 KG (220 LBS)

Nikita Iakobiuk – Russia
Ruslan Ovsiannikov – Russia
Tomer Sivani – Israel
Vitalii Behei – Ukraine
Zakhar Honcharuk – Ukraine

MEN’S YOUTH C: 12-13 YEAR OLDS (U14s)

MEN’S YOUTH C 31 KG (68LBS)

Anton Panasiuk – Ukraine
Ivan Shemeniev – Ukraine
Saood Salman – Bahrain

MEN’S YOUTH C 34 KG (75LBS)

Arseniy Cherniak – Russia
Makar Zaitsev – Russia
Nikita Romaniuk – Ukraine
Yahia El Orr – Lebanon

MEN’S YOUTH C 37 KG (82LBS)

Adnan Hankeer – Lebanon
Aleksandar Delchev – Bulgaria
Bayram Mammadov – Ukraine
Denis Purbuev – Russia
Ilias Ioannou – Cyprus
Mikhail Nazarenko – Russia
Zakhar Filoniuk – Ukraine

MEN’S YOUTH C 40 KG (88LBS)

Aleksandr Levitskiy – Russia
Daniel Goodwin – United States
David Alejandro Rosales Zuniga – United States
Dmytro Dotsin – Ukraine
Ismoil Zainiddinov – Tajikistan
Petrea Edwyn – Romania
Rizvon Shokirov – Russia
Yehor Tarasenko – Ukraine
Yonatan Mak – Israel

MEN’S YOUTH C 44 KG (97LBS)

Adam Troy Maldonado Jr. – United States
Daniil Besarab – Ukraine
Islam Gazaliev – Russia
Maxim Pinigin – Russia
Michail Jakšys – Lithuania
Vladyslav Hadirov – Ukraine

MEN’S YOUTH C 48 KG (106LBS)

Dmitry Lisyuk – Ukraine
Elijah Nehme – United States
Illia Konko – Ukraine
Kajus Pažereckas – Lithuania
Said Akhmed Abaev – Russia
Said Mamedgasanov – Russia
Tadhg Gannon – Ireland
Taylor De Khors – Ireland
Uriel Cruz – United States
Yordan Bizhev – Bulgaria

MEN’S YOUTH C 52 KG (115LBS)

Abdulla Qahtan – Bahrain
Abdulrahman al Baba – Lebanon
Afanasiy Noskov – Russia
Albjon Caushaj – Albania
Aleksanteri Hanski – Finland
Dmytro Kolomiichuk – Ukraine
Gevorg Khambardzumyan – Russia
Lesha Bolbochan – Ukraine

MEN’S YOUTH C 57 KG (126LBS)

Abdulla Qahtan – Bahrain
Abdulrahman al Baba – Lebanon
Afanasiy Noskov – Russia
Albjon Caushaj – Albania
Aleksanteri Hanski – Finland
Dmytro Kolomiichuk – Ukraine
Gevorg Khambardzumyan – Russia
Lesha Bolbochan – Ukraine
Yurii Tykhonov – Ukraine

MEN’S YOUTH C 100 KG (220 LBS)

Anton Burian – Ukraine
Ben Harding – Ireland
Daniil Dolgov – Russia
Ivan Berdysh – Ukraine
Orel Izmailov – Israel
Saveliy Ivashkin – Russia

WOMEN’S YOUTH A: 16-17 YEAR OLDS (U18s)

WOMEN’S YOUTH A ATOMWEIGHT 47.7KG (105LBS)

Alexis Hazelton – United States
Anastasiia Ivanova – Russia
Anhelina Osypenko – Ukraine
Daria Romanova – Russia
Elnara Bissenova – Kazakhstan
Gulnaz Abdrakhmanova – Kazakhstan

WOMEN’S YOUTH A STRAWWEIGHT 52.2KG (115LBS)

Abigail Alvarez – United States
Aleksandra Kiper – Russia
Aruzhan Zhakan – Kazakhstan
Diana Sultanbekova – Russia
Irann Orozco – United States
Karina Hlushko – Ukraine
Zhanna Kaskinova – Kazakhstan

WOMEN’S YOUTH A FLYWEIGHT 56.7KG (125LBS)

Aleksandra Shubina – Russia
Alessandra Dardelli – Italy
Alevtina Lyalina – Russia
Anastasiia Holinko – Ukraine
Seval Olga Koc – Turkey
Valeriia Husakova – Ukraine

WOMEN’S YOUTH A BANTAMWEIGHT 61.2KG (135LBS)

Allison Keenan – United States
Andrea Frisque – United States
Elizaveta Chkalova – Russia
Eva Mitriakova – Russia
Leah Bennett – Ireland
Miina Olkinuora – Finland
Zarina Stasyuk – Ukraine

WOMEN’S YOUTH A FEATHERWEIGHT 65.8KG (145LBS)

Louise Brady – Ireland
Popescu Miruna – Romania
Violeta Starcheva – Bulgaria
Xeniya Krutko – Kazakhstan

WOMEN’S YOUTH A LIGHTWEIGHT 70.3KG (155LBS)

Arukhat Ibrova – Kazakhstan
Delia Dior – Italy
Rayana Akdavletova – Kazakhstan
Yana Komisarenko – Ukraine

WOMEN’S YOUTH B: 14-15 YEAR OLDS (U16s)

WOMEN’S YOUTH B 44KG (97LBS)

Ayaulym Aubakir – Kazakhstan
Darya Sidorova – Russia
Victoria Beliakova – Russia
Alina Kokorina – Russia
Alina Zaitseva – Russia

WOMEN’S YOUTH B 52KG (115LBS)

Asia Girelli – Italy
Ayazhan Yergentay – Kazakhstan
Darya Agarenkova – Russia
Elizaveta Khvostenko – Russia
Mariia Klein – Ukraine
Stefani Petrova – Bulgaria
Yana Shelemba – Ukraine

WOMEN’S YOUTH B 57KG (126LBS)

Alison Syron – Ireland
Anastasia Suslo – Russia
Anastasiia Horodivska – Ukraine
Anna Obushenko – Ukraine
Hannah Wagstaff – United States
Sofya Leusenko – Russia
Yelizaveta Simanenko – Kazakhstan

WOMEN’S YOUTH B 62KG (137LBS)

Asia Martari – Italy
Iida Suvanto – Finland
Julia Falcone – United States
Kira Krysanova – Russia
Silja Piironen – Finland

WOMEN’S YOUTH B 67KG (148 LBS)

Alena Bragina – Russia
Elizaveta Egoshina – Russia
Sage Rosario – United States

WOMEN’S YOUTH B 72KG (159LBS)

Alisiia Stoianovska – Ukraine

WOMEN’S YOUTH C: 12-13 YEAR OLDS (U14s)

WOMEN’S YOUTH C 31KG (68LBS)

Anastasia Gordina – Russia
Christina Silina – Russia

WOMEN’S YOUTH C 34KG (75LBS)

Albina Demidova – Ukraine
Tetiana Khanenko – Ukraine

WOMEN’S YOUTH C 37KG (82LBS)

Valentyna Khanenko – Ukraine

WOMEN’S YOUTH C 40KG (88LBS)

Alina Baroeva – Russia

Polina Kovyrnova – Ukraine

WOMEN’S YOUTH C 44KG (97LBS)

Ekaterina Ericheva – Russia
Elizaveta Pleshkova – Russia
Jesenia Steklova – Estonia
Kira Voliashchenko – Ukraine
Liubov Karaush – Ukraine

WOMEN’S YOUTH C 48KG (106LBS)

Kristina Morozova – Russia
Lariah Gill – United States
Myroslava Boichuk – Ukraine
Olivia Babiarz – Ireland
Sofiia Filimonova – Ukraine
Yoanna Totchkova – Bulgaria

WOMEN’S YOUTH C 52KG (115LBS)

Darina Sadich – Ukraine
Kateryna Tsarenko – Ukraine
Tatiana Zheltoukhova – Russia

WOMEN’S YOUTH C 57KG (126LBS)

Anastasia Sartakova – Russia
Emmerson Kelly – Ireland
Eva Byzhenko – Ukraine
Karolina Gorodilova – Russia

WOMEN’S YOUTH C 100KG (220LBS)

Olga Merkulova – Russia

International Mixed
Martial Arts Federation
All Rights Reserved
Copyright © 2021
Contact Us
Sign up for Updates
Privacy Policy